Každý den nové trendy a inspirace pro Ženy.

Cena ropy roste, Slovenská motoristy čeká zdražování benzínů

Post date:

Author:

Category:

V meziročním srovnání jsou pohonné látky levnější.
Slovenský motoristy čeká zdražování benzinů. Na základě vývoje světových cen ropy Brent to očekává analytička Poštovní banky Jana Glasová.

„Vzhledem k aktuální růst cen na ropném trhu očekáváme, že ceny benzínu na našich pumpách se mohou iv následujícím týdnu zvýšit,“ řekla pro agenturu SITA Glasová.

Ceny 95-oktanového benzínu a nafty během posledního týdne minulého roku vzrostly jen mírně. V předvánočním období však zaznamenaly výraznější zdražení.

Cena 95-oktanového benzínu se minulý týden (53. týden) zvýšila jen o 0,4 procenta na úroveň 1,20 eura za litr.

Ceny 98-oktanového benzínu vzrostly výrazněji, a to o 1,2 procenta na 1,389 eura za litr, jelikož ještě podle analytičky „doháněly“ předchozí zdražování 95-oktanového benzínu a nafty na Slovenské pumpách.

Nafta si minulý týden připsala také jen mírný růst, o 0,4% na hodnotu 1,067 eura za litr.

Pandemie snížila ceny dolů
V meziročním srovnání jsou pohonné látky levnější, benzín o 8 až 10 procent a nafta až o 15 procent. „Je to důsledkem pandemie, s níž souvisí propad poptávky po ropě, což stlačilo její ceny dolů,“ dodala Glasová.

Ceny ropy Brent na světovém trhu rostou už několik týdnů za sebou. V době mezi svátky sice ceny Brent-u víceméně stagnovaly v okolí úrovně 51 až 52 amerických dolarů za barel, po Novém roce se ale opět vybrali směrem nahoru.

„Aktuálně atakují až hranici 55 dolarů za barel, jsou tedy nejvyšší v tomto roce,“ uvedla analytička.

Pod rostoucí ceny černého zlata se podle ní podepisují zprávy o postupném začátku očkování proti koronavirus v jednotlivých zemích.

Vliv mají i zprávy o očkování
Pozitivně na trhy působí i informace o schvalování dalších vakcín od jiných výrobců, což by mohlo podle Glasovej urychlit očkování populace. „To by znamenalo“ vítězství nad Korona „a náš život by se mohl opět vrátit do normálu,“ míní Glasová.

Opět by tak ožil cestovní ruch, lidé by začali více cestovat, ať už soukromě nebo pracovně, a tím by rostl i poptávka po ropě. „Samozřejmě, k ‚normálnímu životu‘ povede ještě zřejmě dlouhá cesta, protože většina zemí v současnosti bojuje s nedostatkem vakcín“ konstatovala Glasová.

Kromě toho jsou ceny ropy podle ní aktuálně podporovány i prohlášením Saúdské Arábie, která přislíbila, že bude ještě výrazněji omezovat svou těžbu.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek