Každý den nové trendy a inspirace pro Ženy.

Gynekolog: Neriešme potraty, ale podmínky porodu

Post date:

Author:

Category:

Prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc., Přednosta gynekologicko-porodnické kliniky v Antolskej nemocnici v Petržalce a hlavní odborník ministerstva zdravotnictví na gynekologii.
Zatímco v parlamentu řeší poslanci interrupce, gynekologové se chystají na nápor pacientek s koronavirus, na který nejsou připraveni, míní prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc., Přednosta gynekologicko-porodnické kliniky v Antolskej nemocnici v Petržalce a hlavní odborník ministerstva zdravotnictví na gynekologii.

Miroslav Borovský

vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Komenského v roce 1976. První atestaci z gynekologie a porodnictví získal v roce 1980 a v roce 2002 se stal profesorem.
Je hlavním odborníkem ministerstva zdravotnictví pro gynekologii a porodnictví a od roku 1996 přednostou I. gynekologicko-porodnické kliniky LF UK a Univerzitní nemocnice Bratislava s Centrem reprodukční medicíny, největší porodnice na Slovensku, kde se ročně narodí 3000 dětí.
V Bratislavě máme aktuálně více než 900 aktivních případů koronavirus (rozhovor vznikl ve čtvrtek 17. září). Situace je tedy jiná než v první vlně, když je v celém kraji nebylo ani 400. Jak to zvládáte v porodnici?

V první vlně jsme měli pacientky s Covidom, ale nebyly symptomatické. I lékařů jsme měli pozitivních, ale nebyl problém.

Nyní jsme měli pouze podezření pacientky (s podezřením na koronavirus, pozn. Red.) A pro jistotu jsme postupovali jako s pozitivními. Těhotné ženy jsou zodpovědné, hlásili: mám pozitivního muže, co mám dělat?

Dali jsme jim pokyny telefonicky a odčlenili se od manželů.

Víte, jsou to těžké situace, kdy máte malé dítě, jste sama matka a muže necháte někde v karanténě. A nakonec byly negativní. Ale máme z toho strach, protože nejde jen o porod ženy pozitivní na Covid.

Problém je, že ani v Bratislavě, ani v jiných městech na Slovensku nejsou určeny zvlášť prostory pro pacienty pozitivních na Covid.

Máme vyhrazené prostory, které pak zablokují normální provoz.

Čili rekonstrukce porodnice, o které se dávno říká, s porodními boxy, které nejsou odděleny pouze závěsem, je o to naléhavější?

U nás je celé zdravotnictví v těžké situaci, máme obrovský investiční dluh.

To, co Češi už mají dávno vybudované, my stále plánujeme. Ale nejde nám jen o prostory, ale také o lidi.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek