Každý den nové trendy a inspirace pro Ženy.

Lihový biokrb komín nepotřebuje

Post date:

Author:

Category:

Je to atmosféra, která vyvolává touhu zažívat ji znovu a znovu. Hravý plamínky svým blikotom předvádějí živel spoutaného ohně a do místnosti se pomalu šíří příjemné teplo.

Zatímco sedíte v pohodlném křesle a vychutnáváte si oprášené historie z Vajanského novel, váš příbytek jakoby se Vpíjel do časů minulých. Bez ohledu na to, zda bydlíte v chaloupce na venkově, nebo zbrusu nových městské bytovce.

Předností biokrbů je, že k nim není třeba stavět žádný komín. Vybalíte krabici, namontujete kovový rám na zeď, nalijete líh do hořáku a zapálíte. Od této chvíle se začne vašim příbytkem nést atmosféra, která je příjemná, odpočinková a prudce návyková. Právě v přechodných obdobích roku se takové přitápění těší největší oblibě. Zmapovali jsme biokrby živě, abychom vám prozradili víc.

Teplo vyrábějí, nejsou pouze pro krásu
Pokud jste dosud na biokrby nahlíželi jako na módní prvek který slouží více potěchu oka než příjemnému pocitu tepla, měli byste vědět že jde o skutečné ohniska ze kterých se teplo šíří do celého prostoru. Podobně jako radiátor, i biokrb ohřívá vzduch, který prochází v jeho blízkosti. Od plamene se nahřeje hořák, pak kovová obestavba a vedle toho ohřátý vzduch stoupá ke stropu místnosti.

Když naplní prostor pod stropem, postupně začne teplo sedat až po samou zem. Z našich zkušeností můžeme říci, že nejrychleji pocítíte teplo biokrbu v dřevostavbě, ohřívání se svižně projeví i v podkrovních prostorách, kde jsou sádrokartonové podhledy pod kterými se ukrývá izolace. Biokrb proto stal standardem nízkoenergetických a pasivních domů. Neznamená to však, že se při kráse plamínků neohrejete i ve starším rodinném domku či na chalupě. S typickým 2-3 kilowattové výkonem můžeme biokrb přirovnat k elektrickému radiátoru bez ventilátoru.

Sálající teplo prýštící z topeniště je spíše výjimkou než standardem. Nabídnout ho umí pouze ty krby, které mají parabolickou zadní stěnu.

Hořák není tajemnou vědou
Můžete si to vyzkoušet. Nalijete líh do hrnce, zapálíte ho a objeví se na něm krátký, modrý plamen jako při flambování. Po několika minutách, kdy se líh zahřeje, plamen nabere délku a z namodralého se přebarví na žlutý. To proto, že zahřátý líh se začal odpařovat a oheň vzniká v jeho parách. Přesně tak funguje i hořák biokrbu s tím rozdílem, že všechno máte pod kontrolou.

Líh je uzavřen v nerezové nádobce, která má na vrchní straně dlouhou štěrbinu. Právě přes ni se v bezpečném množství zvedají páry hořícího lihu. Abyste měli pod kontrolou sílu hoření a množství tepla které při něm vzniká, hořáky mají posuvnou klapku kterou bychom mohli přirovnat k žaluzii. Zúžíte otvor a najednou krb hoří slabší, méně topí a spaluje menší množství paliva.

Některé hořáky mají prázdnou nádobku, v jiných najdete bielučkú minerální vatu. Není v nich žádný rozdíl, snad jen ten, že pokud v neděli večer zjistíte že máte pouze poslední půllitr paliva do svého litrového hořáku, snadněji se vám podaří zapálit ho.

Borovička v Biokrby nehoří
Neexistují žádné náhrady, které byste mohli do biokrbu nalévat namísto palivového lihu – snad s výjimkou lékárenského Spiritus. Líh je bezvodý, 96-procentní. Zbytek připadá na hořčiny a přísady, kterými ho musí výrobci znehodnotit, aby nepodléhal spotřební dani a kolkování. Jeho cena by byla bez této úpravy téměř desetinásobná.

Podchlazený líh se zapaluje trošku neochotně, takže ve studené pokoji budete muset ke krbu přiložit plynový zapalovač i několikrát po sobě. Obzvlášť pokud teplota klesla pod 15 stupňů. Proto ke každému z nich patří pistolový zapalovač, ve kterém si sami doplníte zásobu butanu. Při hořácích s vlnou spoléháte na její vlastnosti knotu, při prázdných si umíte pomoci kovovou pomůckou pro posouvání, kterou namočíte do lihu a zapálíte.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek