Každý den nové trendy a inspirace pro Ženy.

Přilákejte do zahrádky užitečný hmyz

Post date:

Author:

Category:

Drobný život v zahrádce, to nejsou pouze ptáčata. Hmyz je nejednou mnohem důležitější

Možná se to stalo už i vám. Fazole se vyšplhala po plotě do čtyřmetrové výšky a přinesla záplavu šarlatových květů, jaká se vidí jen zřídka. I přesto bylo úrody méně než po jiné roky. Odkvetlá krása Oprchal a pouze kde-tu se začal formovat lusk se strakatý fazolkami. V takové zahradě cosi není v pořádku.

Tento příběh se však týká i angreštu, rybízu, cuket a všech plodů, které vyrostou pouze z těch květů, které opylují hmyz. Abyste do své zahrádky přilákaly opylovačů a drobný život z říše hmyzu, nemusíte na to vynaložit hodně úsilí ani peněz.

Stačí jen udělat drobné změny a začít se na váš dvoru dívat z jiné perspektivy. Nyní je ta nejlepší chvíle, kdy tak můžete udělat.

Čmeláci prohledávají zákoutí
Přestože se v bláznivém dubnovém počasí střídají slunečné dny s deštěm i se sněhem, královny zemních čmeláčí už ucítili ve vzduchu příchod jara. Dosud spali utaženy kdesi pod zemí. Nyní však trpělivě prohlížejí louky, dvory a zahrady, aby našli místo k založení své sezónní rodiny.

Proletují těsně nad zemí, pod chvílí sedají a nahlížejí do všech spár. Hledají opuštěnou myší díru, dutinu pod paletou zapadanou senem nebo opuštěnou ptačí budku, zavěšenou na nevysokém plotě. Vidět, jak zoufale hledají v našich dvorech příhodné místo.

Příroda jim naprogramovala strategii, která se opakuje každý rok. Najít bezpečné útočiště, vychovat v něm první generaci dělnic a pak s jejich pomocí založit rodinku, která s příchodem pozdního podzimu uhyne.

Jen mladé královny se opět zahrabou kamsi pod zem, aby započali nový cyklus v následující jara. S posláním přelétávat z květu na květ, aby rostliny z sprašovaných květů zachovaly přes semena svůj rod. Mnohé květiny jsou přímo předurčeny pro čmeláky a není včely, která by je dokázala opylit.

Připravit „čmeľník“ pro takovou rodinku nezabere mnoho času. Je to jen nevelká dřevěná budka se vstupem, která má tu nejskromnější výbavu. Plastovou trubku s jednou zatáčkou imitující myší noru a uvnitř mech, hobliny, seno a kus podestýlky po králících. To vše ukryté kdesi v polostínu, byť s malbou květu kolem vchodu. Pokud se takový domeček královny zalíbí, obydlený bude už v každé sezóně.

Včelky, které nebývají v úlech
Volají jejich samotářky, protože netvoří roje, které by do plástů snášeli nektar a zahušťovaly ho do podoby medu. Každá z nich se spoléhá pouze na sebe a přestože nepřežije zimu, postará a o to, aby měla své následovníky. Právem se o nich říká, že jsou těmi najvytrvalejšími opylovačů našich zahrad.

Pokud jste již viděli poletovat kolem květů včely, které byly jiné, než jste zvyklí, byli to s největší jistotou některé se samotárok.

Na rozdíl od čmeláčí, nehledají opuštěné nory, ale kulaté otvory. Nechají se zlákat na konec tenké bambusové tyčky v květináči, prohlídnou všechny díry se šrouby na rádiu ve dvoře, ale nejvíce se zajímají o dřevo. Pokud najdou po hřebíku dostatečně velký otvor, začnou o něj soupeřit s rivalky.

Ačkoli má každý druh těchto včielok své vlastní zvyky, pracují stejně. V různých částech roku přebudují prázdné otvory na několik buněk uložených za sebou, do kterých nakladou vždy po jednom vajíčku. Ke každému přidají zásobu jídla a zavíčkujeme. Takto zanechá každá ze včielok za sebou pět, sedm i deset potomků v každém otvoru. Některé pracují s hlínou, jiné stavějí buňky ze zelených listů a další míchají dřevný prach s pryskyřicí.

Takové včelky se spokojí s každou příležitostí. Pokud vezmete staré dřevěné hranoly a klidu jejich vrtačkou otvory s průměry od 3 do 12 milimetrů, za jediný rok se zaplní všechny. Budete moci sledovat, jak se různé druhy včielok střídají při takovém domku. Ba nejednou se zdá, že je před ním rušno jako před úlem. Obzvláště ve slunečných dnech.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek