Každý den nové trendy a inspirace pro Ženy.

Sedm tipů pro svěžejší vzhled vašeho příbytku

Post date:

Author:

Category:

Dokud se podzimní dny stanou ještě fádnejšími, nechte se inspirovat drobnými úpravami, které vám pomohou nabít se energií.

Dny jsou stále kratší, počasí sychravejšie a nejednou se zdá, jakoby na nás doléhala tíha blížící se zimy. Není to však chlad, který nám kazí náladu, ale pochmurnost všedních dní. Za tmy vyrážíme do práce a téměř potmě se vracíme zpět do našich domovů. Pokud v našem životním prostoru chybí jiskra, zmocňuje se nás nechuť, únava a melancholie. Pryč jsou věru již veselé dny rozmarného léta.

Dokud se dny stanou ještě temnějšími, měli bychom se poohlédnout po našich příbytcích a udělat pár změn, aby nás svěží vzhled interiéru energicky vzpružil do každodenní rutiny. Obvykle se nad takovými věcmi nezamýšlíme, ale pokud se ohlédneme kolem sebe, zdá se jakoby právě fádnost v této části roku zesílila. Pokud máte pocit, že nadešel správný čas cosi s tím udělat, možná se necháte inspirovat některými z našich tipů.

Odlehčete ho od nepotřebného
Ačkoliv tak děláme při každém velkém úklidu, z času na čas neuškodí udělat velkou čáru svým bytím a zbavit se věcí, které už nepotřebujeme. Naše příbytky nejsou nafukovací a zkušenosti ukazují, že stále kupujeme více a více věcí. Postupně se kupí, hromadí a překážejí, aniž jsme si to uvědomili. Právě velké třídění může být cestou, která nám odlehčí prostor ve kterém žijeme.

Projděte místnost za místností a zamyslete se nad každým předmětem, který se vám mihne před očima. Nejeden je užitečný, další má vzpomínkovou hodnotu, jsou však i takové které vůbec nepotřebujeme a možná jsme je ani nikdy nepotřebovali. Pokud je nejprve zabalíte do krabice a přenesete do sklepa, po měsíci či dvou budete mít jistotu, že se je můžete klidně zbavit. Nezáleží na tom, zda je někomu darujete, prodáte na burze nebo odložíte na sběrný dvůr. Hlavní je, že byt bude vzdušnější.

Nevšímejte si však při takovém třídění pouze nedůležité drobnosti, ale i velké věci, kolem kterých denně procházíte. Nejednou se stane nepotřebnou i skříňka či stoleček, které po vytřídění nemají už čím posloužit.

Vyměňte svítidla, které dělají tmu
Pokud nás trápí krátké dny, mnohem více by nás měly trápit svítidla, které neplní své poslání. Velké, dekorativní stínidla možná vypadají fajn, ve skutečnosti však brání světlu, aby se dostalo do každého koutu místnosti. Pokud je pod lampou nejvíce světla a v koutech nejméně, žádá to změnu. Moderní, odlehčené svítidla nestojí mnoho a dokáží výrazně změnit pohodu, kterou od svého bydlení očekáváme.

Nejen stínidla samotné, ale i žárovky a zářivky nemusí být nejvhodnější. Říká se že namodralé světlo pomáhá koncentrovat se, žlutavé zase navozuje pocit tepelné pohody. Ať je to však jakkoli, přece jen bílé světlo je v tomto čase nejpřirozeněji. Zda ho v interiéru vykouzlíte dostatečně silnými LED žárovkami nebo kompaktními zářivkami je pouze na vás.

Pokud však jde o kvalitu světla a jeho jiskru – hoc nažloutlou – velká pozornost patří úsporným ekohalogénom. Pokud k jasnému bílému světlu přidají brilantní jiskru detailu a věrnosti barev, budete mít pocit, jako by se každá stěna o metr odstoupila a poskytla vám více místa pro život.

osvoboďte okna
Právě přes okna se do našich příbytků dostává světlo z přírody, ačkoli je ho pomálu jako v ostatní měsíce roku. A nejde jen o světlo samotné, ale také o výhled, díky kterému se nám nejednou zdá, že naše pokoje nejsou krabicemi obehnaný zdmi, ale pouze koutkem, který nám poskytuje soukromí. Do skříní k oddechu tedy patří všechny těžké závěsy, dlouhé záclony a květiny, kterým se nadobro podařilo zhatit parapetní desky.

Stačí kratší záclonka, možná světla roletka či žaluzie a k tomu skromnější výzdoba zeleně. Ne, netřeba se rázem zbavit výpěstků a radostí. Co chvíli koncem zimy však přijde čas pro zmlazování a z mateřských rostlin nám zůstanou pouze svěží výhony. Pokud nyní na čas v jiném místě ztratí kousek svého půvabu, nebude to na věčnou škodu. Ba nejedna z rostlinek jakoby v tom viděla stimul a zpevněnou. Na úkor olistění, avšak s mnohem vyšší vitalitou do dalších sezón.

Možná jste se nad tím nikdy nezamýšleli, ale moderní okna s dvojitými výplněmi jsou zcela jiné než ty, které jsme používali v minulých desetiletích. Mají skleněné tabule potažené tenoučkou vrstvičkou kovu, která nás obírá až o třetinu světla. Můžete si to vyzkoušet. Dívejte se na podlahu či stěnu na kterou dopadá světlo okna a otevřete jej. Uvidíte jak se vše rozjasní. To vám ale nikdo neřekne, pokud se pouštíte do výměny.

Přebruste dřevěné podlahy
Dřevěné palubky i parkety milujeme nadevše pro jejich krásný, přírodní vzhled. Určitě si pamatujete jaké byly bielučké při první pokládce a nyní jsou žluté, nahnědlé či nadobro ztmavlé. Dřevěná podlaha má však úžasnou schopnost obnovy, pokud si vyhradíte jeden víkendový den na přebroušení.

Tip: Nechcete tuctový interiér plný dekorací, které má naprosto každý? Oživte jej polštáři s vtipným potiskem a smaltovanými hrnky s originálním designem. Od detailů se totiž odvíjí naprosto vše!

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek