Každý den nové trendy a inspirace pro Ženy.

Už jste někdy přemýšleli o tom, jak prát udržitelně?

Post date:

Author:

Category:

Praní je téměř každodenní součástí našich životů. Sotva stihnete vyprat plný koš prádla, už je zase plný a můžeme prát znovu. Chtěli byste začít při praní brát ohled na životní prostředí? Přečtěte si naše tipy, se kterými se naučíte prát „zeleněji“.

Oblečení noste vícekrát

Nejjednodušší způsob, jak prát ekologičtěji, je neoblékat si některé oděvy jen jednou. Samozřejmě, nevztahuje se to na spodní prádlo a ponožky. Podle výzkumů z The United Nations Environment Programme dokážete spotřebovat až pětinásobně méně energie tím, že si například rifle obléknete alespoň třikrát a vyperete je ve studené vodě. To stejné platí i pro svetry, mikiny či bundy.

Správný prací program a teplota praní

K ekologickému praní patří správná volba pracího cyklu. Pokud máte jen zlehka zašpiněné tričko, nemusíte ho prát na 60 °C a dvouhodinovým programem, postačí kratší s nižší teplotou. Některé moderní pračky mají i ekologický cyklus praní. Jděte se podívat, možná i právě ta vaše takový program nabízí. Eko prací program využívá nízkou teplotu vody a umožňuje získat nejlepší výsledky s nízkou spotřebou energie. Studené praní šetří energii, kdy přibližně 90 % spotřebované energie se využívá k ohřevu vody. Studené praní je zároveň šetrnější k textilním vláknům. Nedochází tak ke zbytečnému opotřebení oblečení, stejně jako k blednutí barev. I eko praní má svá pravidla. Pračku zbytečně nepřeplňujte, protože se prádlo dostatečně nevypere a pokud perete utěrky, ručníky či látkové pleny, volte v každém případě vyšší teplotu praní, abyste zlikvidovali většinu bakterií. Během praní při nízké teplotě si rovněž nejprve zkontrolujte, jak funguje váš prací prostředek, zda je k tomuto způsobu praní vhodný a zda se rozpouští při nižších teplotách vody. Většina ekologických pracích prostředků účinkuje již od teploty 40 °C.

Třídění oblečení

Při udržitelném praní je třeba myslet i na správné třídění prádla. Oblečení roztřiďte podle barev a materiálů, protože právě tyto faktory ovlivňují teplotu praní. Pokud máte silně znečištěný oděv, namočte ho na noc do vody a následně očistěte za pomoci žlučového mýdla, které pomáhá odstraňovat skvrny od trávy, potu, mastné fleky, krev a zbytky jídla. Po tomto kroku prádlo vyperte v ekologickém pracím prostředku. Ekologické prací prostředky neobsahují bělicí činidla ani silné čistící složky, proto je třeba udělat předpírku žlučovým mýdlem.

Ekologičtější praní

Prací gel Persil Deep Clean je kvalitní prací prostředek, při jehož použití vám stačí jen malá odměrka a nastavení cyklu praní na nízkou teplotu již od 20 °C. Na vyprání jedné náplně pračky vám nyní stačí o 20 % menší dávka gelu. S gelem Persil Deep Clean tak ušetříte energii potřebnou na ohřev vody v pračce. Jeho receptura obsahuje biologicky odbouratelné tenzidy, takže nezatěžuje životní prostředí, a navíc je jeho balení plně recyklovatelné.

Pokud toužíte po voňavém prádle a oblečení, vyzkoušejte novou, přírodní řadu aviváží Silan Naturals. Aviváže Silan Naturals obsahují 99 % složek přírodního původu, jsou bez silikonů, barviv a mikroplastu. V každé láhvi se ukrývá nová unikátní složka rostlinného původu na změkčení oblečení během praní a parfémy, které jsou biologicky rychleji odbouratelné. Silan Naturals jsou baleny ve 100% PET lahvi s lehce odstranitelným a recyklovatelným obalem.

Čistá pračka

Aby pračka fungovala tak, jak má, je důležité ji pravidelně čistit od vodního kamene. Nejvhodnější alternativou je vyrobit si domácí roztok z octa a jedlé sody. Pračku po praní nechte otevřenou, aby se odpařila přebytečná voda a otřete těsnící gumu, v níž se zvykne pod vlivem vlhkosti tvořit plíseň. Pravidelné čištění pračky prodlužuje její životnost a snižuje spotřebu elektřiny.

Tip na závěr: Nejekologičtějším, a zároveň nejlevnějším způsobem, jak sušit vyprané prádlo, je nechat ho usušit volně na vzduchu. Pokud nemáte zahradu, kde byste prádlo pověsili na šňůry a nechali jej usušit, na trhu jsou dostupné různé druhy závěsných nebo stojacích sušáků i pro domácí použití, které na rozdíl od sušičky nepotřebují elektrické připojení.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek